Zgodnie z zasadami zawartymi w Polityce zapobiegania mobbingowi, molestowaniu i dyskryminacji nieprawidłowości zgłaszać należy do Rzecznika ds. etyki, wybierając jeden z dostępnych kanałów komunikacji. Spółka planuje też szkolenia z zakresu prawidłowej identyfikacji zachowań mających znamiona mobbingu, molestowania oraz dyskryminacji.
W 2020 r. Rzecznik ds. etyki rozpatrzył 13 zgłoszonych do niego spraw. W tej liczbie żadne zgłoszenie nie dotyczyło kwestii molestowania czy dyskryminacji i takich zdarzeń nie ujawniono. Potwierdzono natomiast jeden przypadek mobbingu, co miało miejsce w jednej ze spółek zależnych. Postępowanie podjęte w tej sprawie zakończyło się wystąpieniem Rzecznika ds. etyki, które zostało przekazane pracodawcy w tej spółce. W następstwie powyższego pracodawca podjął działania, które w ocenie Rzecznika ds. etyki zagwarantują, że podobne zdarzenia nie będą miały tam więcej miejsca.
W ramach promocji i rozwoju tego obszaru aktywności Grupa LOTOS podjęła starania, aby w drugiej połowie 2021 r. we współpracy z Katedrą Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego zorganizować ogólnopolską konferencję naukową, która będzie poświęcona miejscu i roli programów etycznych w życiu organizacji zatrudniających pracowników. Realizacja tego projektu jest oczywiście zależna od sytuacji epidemicznej w Polsce.